Ahoj!
Od útleho detstva som inklinovala k zvieratám a k prírode. Ako decká sme veľa po horách nechodili. Občas sem tam čosi nejaký výlet do jaskyne, na hrad … Moje detstvo som však trávila cez víkendy u starých rodičov na dedine na strednom Slovensku. To bola paráda! Cítila som sa u nich ako doma. Nikdy som sa u nich nenudila, vždy bolo čo robiť a keď zrovna náhodou nebolo, tak sa tam vždy niečo dalo zaručene vymyslieť alebo len tak na čerstvom vzduchu v záhrade na lavičke so starkou posedávať, milovala som tie časy u nich, zostávajú navždy v mojich spomienkach …
Láska k zvieratám a k prírode u mňa pretrvala až do dospelosti. Aj keď sa ma výchovou rodina i spoločnosť snažili hlavne v období dospievania formovať smerom, ktorým oni chceli, bolo (a je) dôležité odlišovať a overovať si fakty od mýtov a konať podľa toho, ako to človek cíti. Nezabudnúť na to, kým človek naozaj je. Mať otvorenú myseľ a neprijať bezhlavo niečo len preto, že to tak robia druhí. Myslieť inak. Byť odvážny.
Tam, kde sa človek cíti „ako doma“ – tam sa vracia v myšlienkach najradšej. Doma si tam, kde sa cítiš šťastný, kde cítiš lásku, kde sa na teba usmejú, kde vieš, že sú radi, že si prišiel. Kde si sám sebou.
Keď sa dejú zlé veci, najlepšou terapiou pre mňa sú hory. Dokážem si v nich vyčistiť hlavu a najrýchlejšie nájsť stratenú rovnováhu.
Na mojich stránkach sa prostredníctvom článkov venujem témam, ktoré súvisia so životným prostredím. Témy, ktoré ma nenechávajú chladnou. Vyštudovala som environmentálne inžinierstvo. Po škole som pracovala v štátnej správe a neskôr v súkromnom sektore v oblasti životného prostredia.
Každej veľkej zmene ľudstva v histórii predchádzala zmena myslenia, skutkov jednotlivcov a kumulatívny účinok sily davu. Uvediem príklad s otrokmi. Odsúdenie a postavenie otrokárstva mimo zákon v 18. storočí kedy začali silnieť snahy o neakceptáciu otrokárstva vyvrcholili v schválenie zákonov a prijatím praktických opatrení v krajine (Veľkej Británie), ku ktorej sa pridali ďalšie štáty a nakoniec takmer celý svet. Tak prevratná zmena vyžadovala dlhodobé konzistentné konanie jednotlivcov. V prospech zmeny hrali kľúčovú úlohu najmä dva faktory – vznik viacerých nových filozofických smerov, ktoré danú praktiku odmietali (schopnosť jednotlivcov myslieť inak oproti väčšine a ovplyvňovať rozhodujúcu časť spoločnosti) a hospodárnosť krajiny. Medzi industrializáciou a snahou o zákaz otroctva existovala priama úmera (1) . A čo z toho vyplýva? Že štát ma len tak dobrú vládu, aký dobrý je samotný národ, že zmena na úrovni politiky štátu je len odraz myslenia a správania sa jednotlivcov národa a že každá veľká zmena musí ísť ruka v ruke s hospodárnosťou (bohužiaľ – až vtedy je možné potrebnú zmenu presadiť).
Keď príde na problémy životného prostredia, predovšetkým na globálnu klimatickú zmenu, je potrebné vidieť jej príčinu v súčasnom systéme ale rovnako aj vo vybraných jednotlivcoch. Komponenty produktov vyrobené na opačnej strane Zeme prevážame x kilometrov, aby sa produkt vyrobil v inej krajine a následne vyrobený produkt prejde opäť y kilometrov na export k zákazníkovi v inom štáte. Vytvárame produkty, ktoré sú problematické z hľadiska separácie a recyklácie. Haldy odpadu zakopávame do zeme. Ľudia, ktorí nechcú podporovať kupovanie spotrebného tovaru v jednorazových plastových obaloch, nemajú až tak veľmi na výber – problematika obalov je zodpovednosť výrobcov. Obchodov s konceptom bezobalového nakupovania je pramálo. Doniesť si vlastnú dózu na zabalenie jedla do reštaurácie? To nie je bohužial stále pre väčšinu ľudí „in“. Koľko nových jednorazových plastových obalov sa vyrobí každý deň je mimo mojej kapacity fantázie. Možnosť kúpy plastových tašiek pri pokladni v obchode zakaždým skúša moje nervy. A na záver krátky príbeh, taký príznačný pre dnešnú dobu. Minule som sa potešila, keď na sídlisko, kde som sa prednedávnom prisťahovala doplnili už aj kontajner na biologicky rozložiteľný odpad, papier a sklo! Hurááá, no konečne, pomyslela som si, ľudia nebudú zvyšky jedál vyhadzovať v plastových obaloch do komunálneho odpadu, ktorý skončí nakoniec na skládke! Kráčam spokojná s miskou plnou šupiek v ruke k hnedému kontajneru, otvorím poklop a do očí mi udrie plastová fľaša a šupky zo zemiakov v pôvodnom obale z obchodu. Takže dobrá nálada ma hneď prešla a vystriedali ju pocity frustrácie..
Na mojich stránkach môžeš nájsť aj fotografie prírody ako ju vidím mojimi očami, fotky z hôr počas snowboardingu & splitboardingu, ktorý je mojou najväčšou vášňou, počas cyklistiky, turistiky, stanovania…
Ak dostaneš odpovede na otázky, ktoré si hľadal alebo ak nájdeš inšpiráciu veľmi ma poteší ak mi o tom dáš vedieť. Ak ťa niečo zaujíma môžeš mi zanechať komentár pod článkom alebo napísať správu.
Veľa lásky, zdravia a čistého vzduchu želám! 🙂
Zdroje:
(1) wikipédia: https://sk.wikipedia.org/wiki/Otrok%C3%A1rstvo_(vyu%C5%BE%C3%ADvanie_otrokov)